Feature Film Awards

Best Films:

Best Hindi Film: Chhichhore

Best Telugu Film: Jersey

Best Malayalam Film: Kalla Nottam

Best Tamil Film: Asuran

Best Paniya Film: Kenjira

Best Mishing Film: Anu Ruwad

Best Khasi Film: Iewduh

Best Chattisgarhi Film: Bhulan the Maze

Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti

Best Tulu Film: Pingara

Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2

Best Odia Film: Kalira Atita and Sala Budhar Badla

Best Manipuri Film: Eigi Kona

Best Marathi Film: Bardo

Best Konkani Film: Kaajro

Best Kannada Film: Akshi

Best Bengali Film: Gumnaami

Best Assamese Film: Ronuwa - Who Never Surrender

Special Mention: Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi) and Picasso (Marathi)

Other Awards

Best Action Direction: Avane Srimannarayana (Kannada)

Best Choreography: Maharishi (Telugu)

Best Special Effects: Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Special Jury Award: Oththa Seruppu Size 7 (Tamil)

Best Lyrics: Prabha Varma for Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction: D. Imman for Viswasam (Tamil)

Best Background Music: Prabuddha Banerjee for Jyeshthoputro (Bengali)

Best Make-up Artist: Ranjith for Helen (Malayalam)

Best Costumes: Sujith and Sai for Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Best Production Design: Anandi Gopal (Marathi)

Best Editing: Jersey (Telugu)

Best Audiography: Iewduh (Khasi)

Best Audiography (Re-recordist of final mixed track): Oththa Seruppu Size 7 (Tamil)

Best Screenplay (Original): Jyeshthoputro (Bengali)

Best Screenplay (Adapted): Gumnaami (Bengali)

Best Screenplay (Dialogues): The Tashkent Files (Hindi)

Best Cinematography: Jallikattu (Malayalam)

Best Female Playback Singer: Savani Ravindra for Bardo (Marathi)

Best Male Playback Singer: B Praak for Kesari (Hindi)

Best Child Artist: Naga Vishal for KD (Tamil)

Best Supporting Actress: Pallavi Joshi for The Tashkent Files (Hindi)

Best Supporting Actor: Vijay Sethupathi for Super Deluxe (Tamil)

Best Actress: Kangana Ranaut for Panga (Hindi) and Manikarnika: The Queen of Jhansi (Hindi)

Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle (Hindi), and Dhanush for Asuran (Tamil)

Best Direction: Sanjay Puran Singh Chauhan for Bahattar Hoorain (Hindi)

Best Children's Film: Kastoori (Hindi)

Best Film on Environment : Water Burial (Monpa)

Best Film on Social Issues: Anandi Gopal (Marathi)

Best Film on National Integration: Tajmahal (Marathi)

Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Maharishi (Telugu)

Best Debut Film of a Director: Mathukutty Xavier for Helen (Malayalam)

Best Feature Film: Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Non-Feature Film Awards

Best Voice-over/ Narrration: Sir David Attenborough for Wild Karnataka.

Best Music Direction: Bishakhjyoti for Kranti Darshi Guruji - Ahead of Times (Hindi)

Best Editing: Arjun Gourisaria for Shut Up Sona (Hindi/ English)

Best Audiography: Radha (Musical)

Best Cinematography: Savita Singh for Sonsi (Hindi)

Best Direction: Sudhanshu Saria for Knock Knock Knock (English/ Bengali)

Best Film on Family Values: Oru Paathira Swapnam Pole  (Malayalam)

Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/ English)

Special Jury Award: Small Scale Societies (English)

Best Animation Film: Radha (Musical)

Best Investigative Film: Jakkal (Marathi)

Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)

Best Educational Film: Apples and Oranges (English)

Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)

Best Environment Film: The Stork Saviours (Hindi)

Best Promotional Film: The Shower (Hindi)

Best Arts and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)

Best Biographical Film: Elephants Do Remember

Best Directorial Debut: Raj Pritam More for Khisa (Marathi)

Best Film: An Engineered Dream (Hindi)